Zariadenie sociálnych služieb v Salke, ako prvé v rámci akčného plánu RE-START, otvorilo svoje brány.
V rámci akčného plánu RE-START sa zriadilo nové zariadenie sociálnych služieb v Salke, ktoré zabezpečuje primerané bývanie a starostlivosť pre seniorov a občanov odkázaných na starostlivosť. Primeraná starostlivosť a podpora seniorov a osôb odkázaných na starostlivosť má kľúčový význam v slovensko-maďarskom pohraničnom regióne pozdĺž rieky Ipeľ, kde podľa zloženia obyvateľstva regiónu počet seniorov neustále narastá. Postupom času a demografickými zmenami narastá dopyt po takých zariadeniach, ktoré by poskytovali bezpečný domov a starostlivosť pre starnúce obyvateľstvo.
Na odovzdávaní zariadenia predseda Zastupiteľstva Peštianskej župy a Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Pontibus, Szabó István, uviedol: tento rozvoj neznamená len túto budovu, je to výsledok. Výsledok spoločného rozmýšľania, výsledok spoločného rozhodnutia, výsledok spolupráce, ako i spoločného činu.
Podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja vo svojom prejave uviedol, že v Nitrianskom kraji s počtom obyvateľov 680 tisíc sa počet seniorov neustále zvyšuje, čím narastá aj dopyt po sociálnej starostlivosti, vybudovaní zariadení sociálnych služieb.
Najdôležitejším aspektom pri navrhovaní a realizácii zariadenia bolo zabezpečenie príjemného a domáceho prostredia pre obyvateľov. Izby a spoločenské miestnosti sú vybavené moderným a komfortným zariadením, ktoré prispieva k pocitu domova a pohodlia.
Riaditeľ EZÚS Pontibus, Popovics Gábor zdôraznil, že cieľom akčného plánu RE-START je obnova sociálnej infraštruktúry regiónu, rozširovanie služieb pre aktívnych seniorov, respektíve zvyšovanie zamestnanosti regiónu.
Starostka obce, Silvia Cagalová povedala, že celkový rozpočet projektu spusteného pred štyrmi rokmi bol 631.000 eur, zo sumy ktorej 85 percent bolo krytých dotáciou Európskej únie, 10 percent pokrylo slovenské národné spolufinancovanie, kým 5 percent bolo krytých vlastnými zdrojmi samosprávy. Zariadenie sa bude prevádzkovať ako členská inštitúcia už existujúceho domova dôchodcov v Kovácspatak spravovaná Nitrianskym samosprávnym krajom. Zariadenie poskytuje 24 lôžok so stálym personálom a s 24 hodinovým dozorom. Zariadenie má rozlohu 745 metrov štvorcových, avšak s pozemkom, na ktorom táto budova stojí, má rozlohu 3730 metrov štvorcových. V zariadení sa nachádzajú tri jednolôžkové izby, šesť trojlôžkových izieb a dve dvojlôžkové izby, každá izba je vybavená vlastnou sociálnou miestnosťou. Vytvorené spoločenské miestnosti, ako salónik a spoločná jedáleň sú také miestnosti, kde sa môžu rezidenti stretávať, rozprávať a užívať si vzájomnú spoločnosť.
V rámci projektu bola realizovaná nielen stavba, ale sa zaobstarali aj prostriedky potrebné na prevádzku.
Dôležitým aspektom je, že zariadenie vzniklo rekonštrukciou v minulosti používanej budovy samosprávy, ktorá však už svoju funkciu stratila, čím môžeme konštatovať, že samospráva Salky našla udržateľné a perspektívne riešenie na opätovné použitie dávno opustenej budovy. Tým sa skupinové miestnosti budovy fungujúcej v minulosti ako škôlka prerobili na pohodlné obytné miestnosti. Tento projekt je vynikajúcim príkladom toho, ako je možné interpretovať budovy, ktoré stratili svoju funkciu ex novo, a revitalizovať ich, aby slúžili blahobytu a rozvoju cezhraničného spoločenstva. Nie posledným aspektom je, že týmto projekt prispel aj k zlepšeniu vzhľadu obce.
Táto rekonštrukcia neprináša iba funkcionálnu zmenu, ale aj vytvorenie bezbariérového prostredia, ktoré zabezpečuje jednoduchý a rovnaký prístup pre rezidentov zariedenia.
Prvoradým aspektom pri plánovaní budovy bolo každému rezidentovi umožniť jednoduchý a bezpečný pohyb v celej budove. Vchody sú široké a majú bezbariérový prístup, aby sa aj osoby na vozíkoch alebo s obmedzenou schopnosťou pohybu ľahko vedeli dostať do zariadenia. Navyše sa v budove zriadil aj výťah a rampy, aby aj poschodie bolo prístupné bez bariér. Špeciálne kúpeľne tiež slúžia rovnakému účelu. Bezbariérovosť sa neobmedzuje len na fyzickú časť budovy, ale je významná aj pre dostupnosť ku komunikáciám a informáciám.
Cieľom akčného plánu RE-START je rozširovanie zamestnanosti v pohraničnom regióne, ku ktorému prispel aj rozvoj v Salke s 10 novými pracovnými miestami v zariadení s potrebou nového personálu. Opatrujúci a skúsený personál zariadenia je vždy k dispozícii, aby pomáhal seniorom pri ich každodennej činnosti a opatrovaní.
Služby zariadenia sú rozmanité a sú prispôsobené individuálnym potrebám. Popri základných funkciách sociálneho zariadenia sú v obci a okolí dostupné aj aktívne programy pre seniorov, ktoré boli z časti realizované tiež z akčného plánu RE-START. Tieto programy umožňujú obyvateľom, aby sa aktívne zúčastňovali činností spoločenstva, dbajúc o zlepšenie kvality života a dni plné života.
Otvorenie zariadenia sociálnych služieb má značné výhody aj pre miestnu spoločnosť. Zariadenie poskytuje bezpečnosť a opateru nielen rezidentom, ale dáva istotu aj rodinným príslušníkom, že ich blízkym sa poskytuje primeraná starostlivosť.
Tento rozvoj a iné investície, programy realizované v rámci akčného plánu RE-START zabezpečujú seniorom možnosť žiť dôstojne a s opaterou, pričom programami pre seniorov sa posilňuje aj cezhraničná súdržnosť.
Rozvoj zariadenia ešte nie je ukončený. Kvôli značnému nárastu stavebných nákladov, záhradné úpravy v prvej fáze nebolo možné realizovať, avšak sa v blízkej budúcnosti vykonajú, čím sa aj z hľadiska vzhľadu obce obnoví prostredie nepoužívaného zariadenia, ktorým sa vytvorí také pokojné a relaxačné prostredie, ktoré pomôže seniorom nájsť harmóniu a pokoj.
Otvorením zariadenia sociálnych služieb spravila obec ďalší krok v smere starostlivosti o seniorov a rozvoja obce. Dúfame, že toto zariadenie nebude obohacovať iba život rezidentov, ale poslúži ako príklad pre celé pohraničné spoločenstvo, kde láska a starostlivosť sa stávajú dostupnými pre každého.